|  | 

Takie sobie

Jak wyjść z uzależnienia od alkoholu?

img-responsive

Istnieje wiele nałogów, ale wśród nich alkoholizm jest najpowszechniejszy. Występuje on zarówno wśród ludzi ubogich, jak i w wyższych sferach. Alkohol jest łatwo dostępny i stanowi nieodłączny element naszej kultury – spotkań towarzyskich. Bardzo łatwo wpaść w jego sidła i wyjście z uzależnienia wymaga ogromnej determinacji.

Dlaczego tak łatwo się uzależnić od alkoholu?

Wszelkie spotkania towarzyskie wydają się przyjemniejsze, gdy odbywają się przy piwie, winie lub wódce. Alkohol jest więc obecny w naszym życiu nie tylko podczas hucznych uroczystości, ale i na co dzień. Rozgrzewa, rozluźnia i pozwala ukoić nerwy – ale gdy jest serwowany raz na jakiś czas. Niestety, bardzo łatwo jest przekroczyć granicę zarówno jeśli chodzi o ilości wypijanego alkoholu, jak i częstotliwość spożywania. Sięga się po niego coraz częściej, i bywa, że jedno piwo do obiadu już nie wystarcza, aby poczuć się lepiej. Stresujący tryb życia sprawia, że chętniej sięgamy po “rozluźniacze”, które pomagają choćby na kilka godzin zapomnieć o zwyczajnych problemach.

Od czego zacząć wychodzenie z nałogu?

Gdy zdajesz sobie sprawę z tego, że Twoje uzależnienie wymyka się spod kontroli, porozmawiaj z bliskimi i poproś ich o wsparcie. Najlepszym rozwiązaniem będzie terapia w ośrodku zamkniętym, co może wymagać wzięcia urlopu w pracy i chwilowej rozłąki z rodziną. Jeśli chodzi o ośrodek terapii uzależnień Kraków ma placówkę, która doskonale sprawdza się w swojej roli. Ze względu na mnogość pokus, z którymi alkoholik musi się zmagać na co dzień, samodzielne próby odstawienia alkoholu zwykle nie kończą się sukcesem. Rodzina musi pogodzić się z tym, że nie wystarczy wylewać wódkę do zlewu i ograniczać spotkania towarzyskie, aby osiągnąć sukces. Potrzebna jest pomoc specjalisty i wsparcie grupowe innych, również uzależnionych od alkoholu osób. Najlepszym rozwiązaniem jest specjalistyczny ośrodek terapii uzależnień w Krakowie, do którego wystarczy się udać, i to wtedy, gdy tylko poczujesz się uzależniony. Nie odkładaj leczenia na później – im szybciej zaczniesz terapię, tym więcej czasu zyskasz dla siebie i rodziny w przyszłości!

jak-wyjsc-z-uzaleznienia-od-alkoholu

ABOUT THE AUTHOR