|  | 

Finanse

Nowa europejska płacą minimalna, ile będzie wynosić?

img-responsive

Płaca minimalna w Polsce na dzień dzisiejszy wynosi 2600 zł brutto, więc “do ręki” dostaniemy 1920.62 zł. Niexaw o toczyła się dyskusja o podwyższeniu płacy minimalnej w 2021 roku. Związki zawodowe walczyły o 3000 zł brutto, lecz pracodawcy chcieli, żeby płaca minimalna w przyszłym roku była zamrożona. Powoływali się na pandemię koronawirusa i związana z nim trudna sytuację.

Płaca minimalna w 2021 roku zostanie podwyższona do 2900 zł brutto, a za godzinę pracy zarobimy 18.20 zł brutto. Ostateczna decyzję w tej sprawie podjął rząd po negocjacjach ze związkami zawodowymi oraz pracodawcami. To 200 zł więcej niż w tym roku, ale mniej niż obiecywało PiS. Prawo i sprawiedliwość wmawiał swoim wyborcom, że podwyższy płacę minimalne w 2021 roku do 3000 zł brutto.

Płaca minimalna w krajach UE

Unia Europejska debatowała nad płaca minimalną – To nasz wielki sukces. Otwiera drogę do tego, by w całej Unii Europejskiej wprowadzić wreszcie godne wynagrodzenie, powiedział Adam Rogalewski z OPZZ. Według ustaleń płaca minimalna miałaby być ustalana w każdym kraju UE na takich samych zasadach.

Płaca minimalna powinna wynosić 50 proc średniego przeciętnego wynagrodzenia lub 60 proc. medialny wynagrodzeń w danym kraju. wprowadzenie Europejskiej pensji minimalnej dałoby gwarancję określonych podwyżek dla pracowników.

nowa-europejska-placa-minimalna-ile-bedzie-wynosic

ABOUT THE AUTHOR