Przykłady negocjacji w życiu codziennym. Negocjacje – dlaczego warto się ich uczyć?

Jedną z najważniejszych umiejętności w pracy jest talent negocjacyjny. Niezależnie od wykonywanej branży, zawsze będziemy potrzebować zdolności rozmowy i argumentacji. Najczęściej negocjacje obecne są w handlu oraz na najwyższych szczeblach firmy, odpowiedzialnej za prowadzony biznes. Jednak towarzyszą one nam także w codziennym życiu, nawet jak nie zdajemy sobie z tego sprawy. Na przykład w związku, przyjaźni czy wspólnym mieszkaniu, przecież w tym wszystkim potrzebna jest sztuka kompromisu.
PRZYKŁADY NEGOCJACJI W ŻYCIU CODZIENNYM
DZIECIŃSTWO
Od najmłodszych lat uczymy się życia w społeczeństwie. Jednym z wielu jego aspektów jest dzielenie się z innymi. Na pewno nie raz widzieliśmy (albo w niej uczestniczyliśmy) kłótnię małych dzieci o zabawkę. Zwykle w tym momencie interweniują rodzice, ale kiedy nie ma ich w pobliżu, to strony konfliktu muszą same dojść do porozumienia. Prawdopodobnie jest to pierwsza chwila negocjacyjna w ich życiu.
OKRES DOJRZEWANIA
Można wymienić tutaj wiele życiowych sytuacji, szczególnie przy posiadaniu rodzeństwa. Pierwszą sceną jaka przychodzi na myśl, to podział obowiązków domowych. Przykładowy brat i siostra muszą tak wyznaczyć między siebie zadania, aby odpowiadało to ich oczekiwaniom. Ważna jest tutaj dobra argumentacja i przedstawienie swojego stanowiska. Kolejnym epizodem może być jedzenie, np. ostatni kawałek pizzy, zwycięży strona potrafiąca lepiej negocjować. Takie momenty kształtują osobę na przyszłą działalność zawodową.
PIERWSZE PRÓBY WŁASNEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
Dopiero przy zakładaniu firmy można w pełni rozwinąć umiejętność negocjacji. Zaczynają się wtedy liczyć cele, które da się osiągnąć przez właściwe zaprezentowanie swoich argumentów. Wystarczy przytoczyć chwilę starania się o dofinansowanie. Wniosek trzeba należycie wypełnić, jednocześnie dobrze uzasadniając przyczynę udzielenia funduszy. Później, kiedy przedsiębiorstwo zacznie funkcjonować, konieczne będzie negocjowanie cen towarów, zaopatrzenia czy innych czynników. Dlatego potrzebne jest ćwiczenie się w codziennych sytuacjach wymagających kompromisu.
Najnowsze komentarze