|  | 

Szkolenia i biznes

Własna firma – plusy i minusy.

img-responsive

W Polsce bardzo łatwo zostać przedsiębiorcą. Najprostsza droga to założenie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej
W pierwszym przypadku wystarczy tylko wypełnić odpowiednie zgłoszenie na stronach Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. I to wszystko. Wskazując w zgłoszeniu datę rozpoczęcia działalności zostaje się zgodnie z podaną datą przedsiębiorcą.
Podobnie wygląda sprawa z założeniem spółki cywilnej. Różnica polega jedynie na tym, że każdy ze wspólników musi posiadać odrębne zgłoszenie do ewidencji własnej działalności.

Ile kosztuje założenie firmy.

Koszt założenia jednoosobowej działalności gospodarczej czy spółki cywilnej wynosi „0”. Wszystkie zgłoszenia do CEIDG są bezpłatne. Oczywiście jeśli dokonuje się tego osobiście.
Osoba korzystająca z usług kancelarii prawnej czy biura rachunkowego lub podatkowego, ponosi opłaty według taksy obowiązującej w danym punkcie. Jednakże nie ma potrzeby uciekać się do pomocy zewnętrznej i za nią płacić, skoro samemu można to zrobić za darmo.

Co się wiąże z założeniem własnej firmy?

Podstawowa sprawa dotycząca każdej osoby prowadzącej działalność gospodarczą to obowiązki podatkowe i wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rejestracja w tych dwóch instytucjach odbywa się automatycznie wraz z wpisem do ewidencji CEIDG.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – co się z tym wiąże?

Inną formą organizacyjną dotyczącą prowadzenia działalności gospodarczej je Spółka z o.o. Różnica jest dość znaczna jeśli chodzi o samo powołanie spółki. Wszystko można zlecić odpowiedniej kancelarii prawnej czy podatkowej, która załatwi wszystkie niezbędne formalności. Wiąże się to jednak z dość sporymi wydatkami. Spółka z o.o. musi posiadać kapitał zakładowy. Minimalny obowiązujący wynosi 5000 zł. Ponadto należy sporządzić umowę spółki, potwierdzoną notarialnie. Kolejnym krokiem jest wpis do KRS, kosztuje 500 zł. To jeszcze nie wszystko, dodatkowo należy opłacić ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, wpis kosztuje 100 zł. Ostatnia urzędową opłatą jest podatek od czynności cywilnoprawnych wynoszący 0,5 % wartości wkładów wniesionych do spółki. Na tym koniec opłat urzędowych. Należy jeszcze do wydatków doliczyć taksę notarialną oraz wynagrodzenie dla kancelarii.
Koszty związane z powołaniem sp. z o.o. można ograniczyć zakładając ją samodzielnie drogą internetowa. Opłaty związane z KRS są o połowę niższe i odpada automatycznie koszt notariusza i kancelarii.

Czy to się opłaca?

Własna firma to plusy i minusy. Na podstawie przedstawionych najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej, można podjąć decyzję co do formy prawnej planowanego przedsięwzięcia. Z powyższego wynika, że plusem firmy działającej na podstawie wpisu do CEIDG jest zerowy koszt. Wszystkie aspekty prowadzenia spraw księgowych można prowadzić samemu lub zlecić wyspecjalizowanej firmie.

W przypadku sp. z o.o wygląda to trochę inaczej gdyż jest ona działalnością posiadającą osobowość prawną, a to wymaga zupełnie innego prowadzenia dokumentów. W sp. z o.o. wymagane jest prowadzenie ksiąg handlowych, sprawozdań i wielu dodatkowych dokumentów związanych z funkcjonowaniem spółki. Osoba nieobeznana z tak zwaną „papierologią” może mieć z tym problemy, a dodatkowo to dość czasochłonne zajęcia i warto je zlecić firmie zewnętrznej. Wszystko to razem zbierając, można stwierdzić , że prowadzenie spółki z o.o. trochę kosztuje.

To najprostsze zestawienie daje pewne wyobrażenie o ekonomicznych aspektach ukazujących plusy i minusy najpopularniejszych form aktywności gospodarczej.

Własna firma – plusy i minusy.

Żadna z form związanych z efektywnym zarabianiem pieniędzy nie ma zbyt wielu plusów ani minusów jeśli w efekcie pozwala zarabiać satysfakcjonujące pieniądze.

Pracując na etacie jest tylko jeden obowiązek, którym jest wykonywanie zleconej pracy wynikającej z umowy o pracę. Jeśli pracodawca terminowo wypłaca wynagrodzenie w umówionej wysokości oraz odprowadza wszystkie należne podatki i składki do urzędów jest to niewątpliwie największy plus.

Prowadząc własną firmę na wszystko trzeba zapracować samemu, należy również samemu dopełnić wszystkich formalności podatkowych i składkowych. Dopiero po tych obowiązkowych czynnościach można wypłacić sobie wynagrodzenie. Jeśli wypracowane przychody pozwalają na pełne zaspokojenie wszystkich niezbędnych kosztów i pozostawiają jeszcze godziwe wynagrodzenie to też wszystko jest w porządku. Gorzej jeśli występują kłopoty z zaspokojeniem wszystkich potrzeb.
We własnej firmie rozwiązanie tego problemu spada na głowę osoby prowadzącej działalność.

W przypadku pracy na etacie to pracodawca ma zabezpieczyć takie wpływy finansowe, aby pokryć wszystkie niezbędne wydatki łącznie z wynagrodzeniem pracowników.

Jeśli jest się osobą ceniącą niezależność to praca na własny rachunek prowadząc działalność gospodarczą jest niewątpliwie dobrym rozwiązaniem. Oprócz niezależności ważne jest jest jeszcze posiadanie dużych umiejętności organizacyjnych oraz kreatywności. Kiedy te cechy tworzą jedność, praca „na własnym” będzie sprawiała przyjemność.

Osoby lubiące wygodę za cenę ograniczonej niezależności, lepiej będą się czuły pracując na przysłowiowym etacie.

Artykuł powstał przy współpracy aboutbiznes.pl

 

wlasna-firma-plusy-i-minusy

ABOUT THE AUTHOR