|  | 

Finanse

Karty kredytowe wady i zalety

img-responsive

Karta kredytowa jest instrumentem płatniczym, z którego możemy korzystać w wielu różnych sytuacjach. Zapłacimy nią za zakupy spożywcze, dzięki niej zabukujemy bilety na samolot ,zapłacimy rachunki za mieszkanie. Wydaje się, że to wygodna opcja, ale czy na pewno tak jest? Sprawdź jakie wady i zalety mają karty kredytowe?

Karty kredytowe wady i zalety

Pamiętaj, że jeżeli robisz zakupy przez Internet i dokonujesz przelewu za produkt kupiony na aukcji, bądź w sklepie online, wówczas prawdopodobnie zapłacisz wysokie opłaty i prowizje – jeżeli będziesz płacił kartą kredytową. W ostatecznym rachunku takie zakupy będą znacznie droższe, niż gdybyś zapłacił za nie gotówką lub przy użyciu zwykłej karty debetowej. Poza tym, karta kredytowa jest również rodzajem kredytu. Jeżeli nie spłacisz karty kredytowej na czas, bank wypowie Ci kredyt, a jeżeli masz w zwyczaju czyścić kartę do zera, wówczas może się okazać, że Cię po prostu na nią nie stać. Bank po wypowiedzeniu takiej umowy kredytowej, związanej z kartą kredytową da Ci niewiele czasu na spłatę zadłużenia. Jeżeli miałeś 10 000 zł i właśnie dostałeś wypowiedzenie takiego kredytu, masz wówczas mniej więcej tydzień na spłatę całego zadłużenia! Dlatego zanim zdecydujesz się na kartę kredytową musisz bardzo dobrze to przemyśleć – czy cię na nią po prostu stać i czy jest Ci ona tak naprawdę potrzebna.

Zalety karty kredytowej

Oprocentowanie kredytu na karcie jest zazwyczaj bardzo korzystne. Także możliwość rozłożenia zadłużenia na raty jest na rękę. Oprócz tego, jeśli potrzebujesz nagle gotówki, możesz ją mieć niemalże natychmiast. Niestety, taka łatwość sprawia, że zbyt pochopnie wydajemy pieniądze, a programy promocyjne i systemy zwrotów tak zwane money-back nie są wcale tak korzystne, jak się nam to przedstawia. Z całą pewnością zaletą karty kredytowej jest to, że aby o nią wnioskować nie musisz się troszczyć o to, czy masz w portfelu gotówkę. Także brak formalności przy obsłudze zadłużenia działa na Twoją korzyść. Ponadto niewielkie ryzyko kradzieży środków, sprawia, że czujesz się znacznie bezpieczniej.

karty-kredytowe-wady-i-zalety

ABOUT THE AUTHOR