|  | 

Szkolenia i biznes

Jak otrzymywać bezpłatne lekarstwa? Jakie leki są refundowane w naszym kraju?

img-responsive

Wiele osób w naszym kraju zmaga się z uciążliwymi chorobami, których leczenie wiąże się z ponoszeniem wysokich kosztów finansowych. Niemniej na rynku farmaceutycznym istnieje grupa leków, w całości lub częściowo refundowanych przez państwo. Jak otrzymywać bezpłatne lekarstwa, umożliwiające powrót do zdrowia?

jak otrzymywać bezpłatne lekarstwa

Obecnie w naszym kraju obowiązuje ustawa, na mocy której każda osoba powyżej siedemdziesiątego piątego roku życia, niezależnie od statusu materialnego jest upoważniona do otrzymywania w aptekach bezpłatnych leków, które znajdują się w wykazie ogłoszonym przez ministra zdrowia. Na liście leków refundowanych znajdą się między innymi medykamenty na nadciśnienie, cukrzycę, miażdżycę, choroby mięśnia sercowego, udar mózgu, chorobę zakrzepowo-zatorową, astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, depresję, choroby naczyniowe czy chorobę Parkinsona. Oprócz tego ostatnio na listę lekarstw refundowanych trafił lek zawierający substancję czynną o nazwie olaparyb, która to jest stosowana stosowana w leczeniu raka jajnika. Wszystkie zakwalifikowane kobiety lek ten otrzymują w szpitalach, w których się leczą.
Ponadto bezpłatne leki przysługują niezależnie od ich wieku niektórym pacjentom chorującym na choroby zakaźne lub psychiczne oraz osobom upośledzonym umysłowo. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem istnieje wykaz leków oraz wyrobów medycznych, które to mogą być przepisywane przez lekarzy specjalistów bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością. Wśród wielu lekarstw znajdujących się w bezpłatnym wykazie leków znajdują się medykamenty leczące takie przypadłości jak: choroba Leśniowskiego-Crohna, choroby psychiczne lub upośledzenia umysłowe, cukrzyca, Epidermolysis bullosa, gruźlica, jaskra, mukowiscydoza, neuralgia popółpascowa przewlekła, nowotwory złośliwe, rak piersi, padaczka, stan po przeszczepie narządu unaczynionego bądź szpiku, stan po resekcji trzustki, czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Bezpłatne leki mogą przepisywać pacjentom zarówno lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, jak również lekarze specjaliści.

 

jak-otrzymywac-bezplatne-lekarstwa-jakie-leki-sa-refundowane-w-naszym-kraju

ABOUT THE AUTHOR