|  | 

Finanse

Strategia clickbaitu

img-responsive

Spróbuj wyobrazić sobie sytuację kiedy siedzisz w domu, masz dzień wolny i z ciekawości szukasz nowinek w sieci. Przy przypadkowym przeglądaniu wyszukiwarki Twoją uwagę przykuwa ukazany wielkim, wytłuszczonym drukiem napis zwiastujący, że przeglądana przez Ciebie strona zawiera artykuł bądź film o nurtującej Twoją ciekawość treści.

 

Oczywiście klikasz w prezentowany link, ponieważ oczekujesz pozyskania informacji na temat interesującej Cię treści. Poświęcasz 5, czasem 10 a może i nawet 25 minut w zależności od długości filmu bądź treści artykułu na zapoznanie się z przedstawionym materiałem. Po zakończeniu odczuwasz ogromny zawód zmieszany ze złością wywołaną uczuciem zmarnowanego czasu, który jednak sam zdecydowałeś się poświęcić. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się bowiem, że poszukiwany przez Ciebie materiał nie posiada prognozowanej przez tytuł tematyki bądź w znaczący sposób od niej odbiega. Podejmujesz decyzję, żeby do końca zapoznać się z materiałem, ale nie uzyskujesz pełni prognozowanej informacji bądź nawet nie pozyskujesz jej wcale. To właśnie strategia clickbaitu.

 

W ten sposób odbiorca, który tę sprytną taktykę obrał świadomie osiąga cel-otrzymuje wyświetlenia i zainteresowanie swoim dziełem. Jest to pewnego rodzaju siła perswazji i manipulacji odbiorcą-twórca owego clickbaitu dobrze wie jaka strategia najlepiej przyciągnie widownię jego twórczości i że są nią chociażby pozorne detale takie jak chwytliwy nagłówek, bo to właśnie te detale przykuwają uwagę. Potencjalny widz filmu bądź czytelnik artykułu prawdopodobnie nie zrezygnuje z odbioru dzieła przed pełnym zapoznaniem się z nim, gdyż oczekuje on pozyskania informacji na temat umieszczony w tytule. Nie zawsze jednak strategia ta ma skutek symbiotyczny-owszem, twórca pozyskuje upragnione wyświetlenia i czerpie z tego korzyści, odbiorca zaś w przypadku nie pozyskania oczekiwanej informacji zyskuje jedynie poczucie rozczarowania tudzież zmarnowanego czasu. Taka strategia jest jednak coraz bardziej popularna wśród wielu twórców internetowych i mimo jej przebiegłości nadal przynosi im oczekiwane korzyści.

strategia-clickbaitu

ABOUT THE AUTHOR